Twarz o kilkanaście lat młodsza bez interwencji skalpela chirurgicznego, bez większych śladów pozabiegowych? To nie cud, a efekt działania nici PDO. Aplikacja nici PDO nie wymaga znieczulenia ogólnego, hospitalizacji i długiej rekonwalescencji.

Doskonała alternatywa dla botoksu

Nici PDO stosowano już dwadzieścia lat temu w skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, między innymi w mikrochirurgii oka czy ginekologii i urologii. Używano ich także do zszywania ran na skórze. To, co zadecydowało o wprowadzeniu nici PDO do zabiegów medycyny estetycznej to ich całkowita rozpuszczalność, zdolność do stymulacji fibroblastów i kolagenu, oraz bezpieczeństwo stosowania.

Nici są wykonane z polidioksanonu. To biodegradowalne, niezwykle cienkie i mocne włókno syntetyczne, niepowodujące reakcji alergicznych, nie dające żadnych powikłań. Biodegradacja odbywa się w procesie hydrolizy i trwa między 6 a 8 miesiącami. Chemicznie polidioksanon to syntetyczne włókno otrzymywane w procesie polimeryzacji z otwarciem pierścienia monomeru p-dioksanonu. W warunkach in vivo polidioksanon ulega powolnej hydrolizie, tworząc monomery kwasu 2-hydroksy- -etoksyoctowego. Monomery ulegają dalszemu rozkładowi, w wyniku którego otrzymujemy wodę i dwutlenek węgla – związki obojętne dla organizmu i całkowicie resorbowalne przez skórę. Po wprowadzeniu do organizmu polidioksanon ulega stopniowej resorpcji w ciągu 180 (maksymalnie 240) dni.

Stosowane nici na powierzchni skóry pozwala na trwałe i estetyczne zakładanie szwów. Badania nad nićmi z polidioksanonu wykazały, że wprowadzenie ich w głębsze warstwy skóry daje nieoczekiwane efekty pobudzenia produkcji kolagenu. Kolagen zaś, szeroko stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej, odpowiada za napięcie skóry i jej jędrność. Jednak to nie wszystko. Nici PDO mają zdolność pobudzania syntezy kwasu hialuronowego i elastyny w skórze. Efekt jest łatwy do przewidzenia, skóra, w którą zostały wprowadzone nici liftingujące PDO, jest lepiej nawilżona, napięta i przede wszystkim bardziej ujędrniona. Najlepsze efekty z wykorzystaniem nici PDO uzyskuje się u pacjentów w wieku 35 – 65 lat.

Przebieg procesu wprowadzania nici pod skórę – rewitalizacja czoła

Nici umieszczone są na sterylnych, bardzo cienkiej igłach i wprowadzane są w głąb skóry za pomocą igły chirurgicznej lub kaniuli. Aby zabieg był skuteczny, trzeba go perfekcyjnie zaplanować. Szczególnie istotne jest to, ile nici zostanie wprowadzonych pod skórę i pod jakim kątem będą ułożone. Technika ich aplikacji opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry.

Ilość zastosowanych nici zależy przede wszystkim od kondycji skóry pacjenta. Przy skórze zmęczonej, która dopiero zaczęła tracić na jędrności należy użyć nici rewitalizujących. Skóra dojrzała, z głębokimi zmarszczkami i fałdami, opadająca w dół wymaga użycia nici liftingujących, z haczykami. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga szczególnych przygotowań. Trwa kilkadziesiąt minut, a jedyne ślady jakie pozostawia zabieg, to możliwe lekkie zasinienia, łatwe do ukrycia pod makijażem.