praktyka lekarska

Lek. Jarosław Rachoń

Jestem absolwentem Medycyny na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jegiellońskiego w Krakowie, odbywałem również część studiów na Uniwersytecie J.W. Goethego w Frankfurcie nad Menem. Swoje doświadczenie zawodowe ciągle rozszerzam na oddziałach Chirurgii Onkologicznej, Chirurgii Piersi, Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. Odkąd pamiętam człowiek fascynował mnie jako spójna całość, zarówno pod względem antropologii fizycznej jak i kulturowej. Moim przekonaniom co do natury piękna najbardziej odpowiada teoria mimesis sformułowana przez Platona, gdzie sztuka nie polegała bezmyślnym naśladownictwie, lecz na takim kreowaniu rzeczywistości aby wydawała się doskonalsza, piękniejsza ale przy tym rzeczywista i prawdopodobna.

Chirurgia Powiek

Blepharoplastyka powiek górnych jest zabiegiem przeprowadzanym w celu kosmetycznego odmłodzenia górnej połowy twarzy jak i z powodów zdrowotnych gdy namiar wiotkiej skóry ogranicza nam pole widzenia.

Nieodłącznym elementem konsultacji dotyczącej plastyki powiek górnych jest przedyskutowanie obszaru brwi i czoła. Odsyłam do artykułu dotyczącego chirurgii brwi i czoła.

Blepharoplastyka powiek dolnych jest przeprowadzana przeważnie w celach kosmetycznych, może być przeprowadzona na dwa sposoby:

  1. przezskórnie
  2.  przezspojówkowo

Kantopeksja lub Kantoplastyka często jako uzupełnienie blehparoplastyki powiek dolnych w celu wzmocnienia napięcia tkanek w przestrzeni poziomej, aby zapobiec ectoprionowi ( wywinięciu powieki do zewnątrz). Prowadzi to zmiany kształtu szpary oka. Może to pomoć  nadać naszym oczu tzw. „foxy eyes look”

Operacja ptozy –  przyczyn opadania powieki jest wiele (neurogenna, miogenna, pourazowa itd.). Ptoza często mylona jest z nadmiarem skóry występującej w obrębie powiek górnej – dermatochalazją. Ptozy nie da się pozbyć przy pomocy blepharoplastyki. Metod operacyjnych jest również wiele np. skrócenie mięśnia dźwigacza powieki, resekcja mięśnia Mullera-spojówki.

Chirurgia brwi i czoła

Nasza górna połowa twarzy szybciej starzeje się niż dolna połowa, objawia się to obniżaniem brwi. Typowo kobiece brwi znajdują się łukowato ponad górnym brzegiem kości oczodołu, męskie zaś w poziomie wspomnianej struktury.

Nadmiar wiotkiej skóry w obszarze powiek nie zawsze wynika z powodu dermatochalazji, dlatego NIGDY nie należy podejmować decyzji o blepharoplastyce powiek górnych bez uwzględnienia położenia brwi.

Nierzadko się zdarza, że u części osób po blepharoplastyce niemożliwe jest wykonanie liftingu brwi lub czoła. Ze względu na nadmierną ilość wyciętej skóry po plastyce powiek – uniesienie brwi może spowodować niedomykalność powiek. Dodatkowo zdarza się, że po samej blepharoplastyce może dojść do obniżenia części brwi – głównie ich skrajnych obszarów.

Dlatego tak istotne jest, aby zawsze przedyskutować całościowo obszar brwi i powiek.

Uniesienie brwi i czoła wygładza górną połowę czoła, redukując zmarszczki.

Kto jest kandydatem do liftingu brwi i czoła:

osoby z nisko osadzonymi łukami brwiowymi

-osoby z asymetrią brwi

-osoby ze znacznym nadmiarem skóry w obrębie powiek górnych

-osoby ze zmarszczkami okolicy czoła i brwi

Kto nie odniesie korzyści z zabiegu:

-osoby, które wyglądają nienaturalnie z uniesionymi brwiami

-osoby, u których wycięto nadmiar skóry podczas blepharoplastyki

-osoby z niestabilną linią włosów

Możliwości jest kilka (opisy wkrótce).

-bezpośredni lifting brwi (direct brow lift)

-skroniowy podskórny lifting brwi ( lateral temporal subcutaneus brow lift)

-mini lifting czoła i brwi – przez włosowy (transfollicular brow Lift)

Wyszczuplanie policzków – redukcja torebek Bichata

Redukcja torebek tłuszczowych Bichata – Bichectomia
Redukcja torebek tłuszczowych jest dosyć częstą procedurą chirurgii kosmetycznej wykonywaną w celu wyszczuplenia policzków, jak i twarzy. Należy podkreślić, że nie usuwa się tych torebek w całości, lecz się je wyłącznie redukuje.

Liposukcja

Liposukcja to zabieg małoinwazyjny nie pozostawiający blizn wykorzystywany do modelowania sylwetki. Liposukcja ze strumieniem wodnym działa na zasadzie wytrącenia tkanki tłuszczowej z przegród łącznotkankowych pod wpływem ciśnienia specjalnego roztworu. Następnie tłuszcz jest odsysany na zasadzie podciśnienia.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Podczas chirurgicznego usuwania zmian skórnych, skóra wokół zmiany jest nacinana, a następnie zmiana jest usuwana z podłoża. Na powstałą w ten sposób ranę zakłada się szwy warstwowe – na tkankę podskórną i skórę. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, a wycięta zmiana przesyłana jest do badania histopatologicznego.

Bezpośredni lifting brwi

(direct brow lift)

Skroniowy lifting brwi

(temporal brow lift)

Oraz inne zabiegi chirurgiczne