kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy – eliksir młodości i jego naturalne działanie
Kwas hialuronowy posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosowany jest także w medycynie w celu leczenia wielu chorób, m.in. nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby.

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej hialuronianu sodu. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka.
Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych.
Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Codziennie około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu.
Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.

Dawniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, takie jak
skóra rekina, gałki oczne bydła, a przede wszystkim grzebienie kogutów.
Ze względu na to, że kwas ten występował w materiale zwierzęcym w
połączeniu z innymi biopolimerami, konieczne było zastosowanie
specjalnych procesów, których celem było uzyskanie czystego kwasu.
Jak jednak wynika z badań, otrzymany w ten sposób kwas hialuronowy daje niekiedy reakcje alergiczne. Dlatego obecnie głównym źródłem hialuronianu są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi.
Przy jego otrzymywaniu wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy komórki ludzkie posłużyły do wyizolowania kwasu hialuronowego w okulistyce, a ich źródłem stała się pępowina płodu.
Kwas hialuronowy w ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik. Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowana w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej.
Hialuronian odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.

W ciałku szklistym oka kwas hialuronowy odpowiada za odpowiednią strukturę i funkcje ciałka, zapewnia lepkosprężystość, a także współtworzy film łzowy.
Kwas hialuronowy jest również głównym składnikiem płynu stawowego. Jego zdolność do wiązania i wchłaniania wody jest odpowiedzialna za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu.
Gdy dochodzi do zwyrodnienia stawów, oznacza to, że stężenie hialuronianu zmniejsza się. Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów odmładzających. Jednak najczęściej wykorzystuje się go w gabinetach medycyny estetycznej.
W trakcie licznych zabiegów typu anti-aging wstrzykuje się w głąb naskórka preparaty zawierające kwas hialuronowy. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę.

Jednak kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w naturalny sposób, dlatego efekty tych zabiegów nie są bardzo trwałe. W zależności od preparatu i miejsca podania mogą utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy.
Kwas hialuronowy stosuje się również w celu wspomagania procesu gojenia się ran, oparzeń i wrzodów skóry. Kwas hialuronowy stosowany jest w formie zastrzyków i tabletek.
W tabletkach cieszy się bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie. Kwas hialuronowy podaję się także jako krem serum. Świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry twarzy, szczególnie na zmarszczki, poza tym odżywia skórę i regeneruje.
Kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Czasami może jedynie powodować ból i zaczerwienienie w miejscu, gdzie jest wstrzykiwany.
Nie ma także informacji na temat interakcji kwasu hialuronowego z lekami czy innymi substancjami.

Nowoczesna linia wypełniaczy Princess Volume to wysoce stężony, usieciowany kwas hialuronowy o doskonałych właściwościach wypełniających. Eksperci zalecają jego zastosowanie do eliminowania nawet głębokich bruzd i zmarszczek.
Preparaty Priness Volume sprawdzają się doskonale w modelowaniu owalu twarzy. Są elastyczne, dobrze rozprowadzają się w skórze, dodając jej świeżości i młodości na długo czas.
Jako produkt jednofazowy, ma jednolitą konsystencję. Ten właśnie kwas
hialuronowy można stosować również do powiększania ust i korekcji ich
kształtu. Podaje się go do głębokich warstw skóry.
Marka Princess posiada też w swojej ofercie kwas hialuronowy Princess
Filler do płytkich zmarszczek, zmarszczek palacza, a także do
wypełniania lwiej zmarszczki.
Do rodziny Princess należy także Princess Rich, który jest doskonałym preparatem do głębokiej mezoterapii.
źródło: dermatic.pl